تخصصی عضلات کف لگن

درمان تخصصی فیزیوتراپی عضلات کف لگن

فهرست مطالب مربوط به نحوه درمان بیماری های عضلات کف لگن :

تعریف بایوفیدبک | Biofeedback

بایوفیدبک تراپی چیست ؟ فیزیوتراپی پلویک چیست ؟

بیوفیدبک تراپی شامل مانومتری | الکترومیوگرافی ، تکنیک های دستی و ورزشهای تقویتی مدرن با شباهت به بازی های کامپیوتری است که بر روی بیمار با اختلال و یا ضعف در عضلات کف لگن و درمان یکی از بیماریهای زیر انجام می شود .

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

تعریف عضلات کف لگن | Pelvic Floor Muscles

عضلات کف لگن کدام عضلات هستند ؟

عضلات کف لگن مجموعه ای از عضلات کوچک و یکپارچه در مرکز استخوان لگن هستند که از مهمترین آنها در عمقی ترین قسمت لگن میتوان عضله کوکسیژیوس ، پیریفورمیس ، لواتور آنی و ابتوریتور داخلی را نام برد.

عضلات کف لگن چه می کنند ؟ وظیفه عضلات کف لگن در بدن چیست ؟

وظیفه کنترل دفع و تخلیه به موقع و بدون درد ، جلوگیری از احتباس ادرار و مدفوع ، کنترل گازهای روده ، نگهداری احشای لگنی شامل روده ، مثانه و رحم و… ، کنترل فعالیت های جنسی و تولد نوزاد پس از اتمام بارداری را انجام می دهند.

شایع ترین اختلال کف لگن مربوط به کدام بیماری هاست ؟

شایع ترین بیماری مربوط به اختلال عملکرد عضلات کف لگن مختص به انواع بی اختیاری های ادرار ، مدفوع و گاز روده و همچنین احتباس ، تکرر ادرار ، یبوست و افتادگی رحم و مثانه می باشد.

بیماری های شایع مربوط به عضلات کف لگن کدام اند؟

چگونگی درمان بایوفیدبک

درمان بایوفیدبک عضلات لگن توسط چه کسی انجام می شود؟

یکی از روش های نوین درمان در علوم پزشکی در شاخه توانبخشی و فیزیوتراپی ، روش درمان بایوفیدبک تراپی است که توسط فیزیوتراپیست متخصص کف لگن انجام می گردد.

درمان بایوفیدبک عضلات لگن چگونه انجام می شود؟

در این روش درمان دستگاه بایوفیدبک با نمایش و اندازه گیری سیگنال های بیولوژیک عضلات حتی در صورتیکه سیگنال ها ضعیف باشند و اجرای تکنیک های نوین آموزش به تقویت و بهبود بیماری کمک میکند.

در این روش بیماران برای بهبود سلامت خود با استفاده از سیگنال حاصل از بدن خودشان در صفحه مانیتور آموزش می بینند.

روش درمان بایوفیدبک چیست ؟

در بایوفیدبک تراپی چگونه درمان انجام می شود ؟

در بایوفیدبک تراپی ریز سنسورهای بسیار حساس که در پروب ها قرار گرفته اند اطلاعاتی از تحریک زمان بندی شده و عملکرد اعصاب و عضله فرد جمع آوری و به سخت افزار ( دستگاه بایوفیدبک ) منتقل می کند و این اطلاعات در بانک اطلاعاتی فرد مورد آزمایش ذخیره و در نرم افزار پردازش می شوند و سپس خروجی در قالب نمودار ، طیف های رنگی ، پژواک صوتی ، موسیقی و در نهایت بازی های کامپیوتری تعاملی به بیمار نمایش ، تمام بازخوردها را با آزمایش قبلی مقایسه و در نهایت بیمار به شکل روشنی پیشرفت خود را مشاهده و با نحوه درمان خود ارتباط موثر برقرار می نماید.

در روش درمان بیوفیدبک ، بیمار چگونه متوجه درمان بیماری خود می شود؟

بیمار با دیدن نمایشگر ، همچنین شنیدن اصوات ، آگاهی بیشتری از عملکرد اعصاب و عضلات خود بدست آورده و می تواند کنترل بیشتری روی آنها اعمال و با تحریک های ارادی ، باعث کاهش علائم بیماری می شود. در واقع بایوفیدبک به بیماران کمک میکند تا فعالیتهای درون بدن خود را ببینند یا بشنوند و از دیدن عملکرد خود تشویق شده و در نهایت درمان شوند.

یکی از مثال های موجود این است که زمانی که کشش عضلات بیشتر میشود صدایی از دستگاه پخش می شود و اگر هدف این باشد که انقباض عضله تعدیل شود بیمار باید سعی کند که صدای شنیده شده را کم کند.

یکی از رایج ترین اموری که در فیزیوتراپی انجام می شود بیوفیدبک تراپی است که از گرفتن سیگنال های الکتریکی از عضلات شروع و به درمان ختم می شود.

درمان بیوفیدبک برای کدام نواحی بدن انجام میشود؟

این روش برای بازتوانی حرکات عضلات ضعیف ، اسپاسم شده یا مواجه با اختلال در افرادی با بیماری هایی لگن که در بالا ذکر گردید و همچنین فلج ‌مغزی و همچنین در بیمارانی که ضعف عضلانی دارند در طیف گسترده ای از عضلات بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا بایوفیدبک برای درمان بیماری های دیگر نیز موثر است ؟

بله ، در حال حاضر استفاده از دستگاه بایوفیدبک در درمان طیف وسیعی از اختلالات عصبی و عضلانی مانند اختلالات عضلات کف لگن و ضعف عضلات بدن به دلیل فلج مغزی ، سکته ، فلج بلز ، با برنامه ریزی و تسریع عملکرد عضلات کوچک و مهارتی (مانند عضله انگشت کوچک دست چپ) نوازندگان پیانو و سازهای زهی بسیار موثر میباشد.

عوارض ، درد درمان بایوفیدبک و برگشت پذیری بیماری

آیا درمان بایوفیدبک درد دارد ؟

خیر ، درمان با دستگاه بایوفیدبک و تکنیک های آموزشی ، بسیار درمان مطبوع و خوش آیندی است و هیچ گونه درد و عدم آسایش ایجاد نمی کند.

آیا درمان بایوفیدبک عوارض دارد ؟

خیر ، بایوفیدبک یک درمان کاملاً هوشمند مبتنی بر آموزش زمان بندی شده ، ارسال سیگنال الکتریکی به عضلات ضعیف و دریافت طبقه بندی اطلاعات و در نهایت نمایش قدرت انقباضات بصورت نمودارهای آنالیز شده است که بیمار را تحت درمان مکانیزه و تحت مانیتورینگ قرار میدهد و هیچ گونه عوارضی ندارد.

آیا درمان یبوست و بی اختیاری با بایوفیدبک برگشت پذیر است؟

خیر ، در صورتیکه روند درمان به صورت کامل اجرا گردد و توصیه های آموزشی فیزیوتراپیست متخصص انجام گردد بیماری غیرقابل بازگشت است.

هزینه های فیزیوتراپی کف لگن | پوشش بیمه بایوفیدبک

هزینه درمان فیزیوتراپی تخصصی با دستگاه بایوفیدبک چقدر است؟

در لیست تعرفه های فیزیوتراپی می توانید قیمت یک جلسه فیزیوتراپی کف لگن را در کد خدمت ۹۰۰۱۳۵ بخش بایوفیدبک لگن مشاهده فرمایید.

آیا درمان بایوفیدبک تحت پوشش بیمه می باشد؟

خیر ، این درمان به علت نوین بودن این نوع درمان ، هنوز تحت پوشش پرداخت خسارت شرکت های بیمه گر نمی باشد.

بیماری هایی که از طریق بایوفیدبک درمان می شوند :

کلینیک فیزیوتراپی آنا یکی از اولین و معتبرترین کلینیک های درمان تخصصی کف لگن از طریق بیوفیدبک تراپی می باشد ، که تا به امروز بیشترین سهم درمان تخصصی بیماریهای کف لگن و آمار بهبودی صد در صد بیماران را در کارنامه خود دارد.

به گفته همکاران فیزیوتراپیست اکثر مراجعین و بیماران اطلاع چندانی از الزامات کلینیک فیزیوتراپی و نحوه درمان فیزیوتراپی ندارند ، لذا با عنایت به نوین بودن این نوع درمان و رشد بیمارانی که از بیماری های مربوط به کف لگن در رنج بودند و بعد از سالها مورد درمان قطعی قرار گرفتند ، اطلاع رسانی در زمینه این روش درمان از طریق ، بیمار به بیمار  انجام پذیرفت و باعث شد که بیماران بسیاری از شهرهای دور و نزدیک به این کلینیک مراجعه و جهت درمان خود اقدام کنند.

مطالب و مقالات مرتبط

فیریوتراپی عضلات کف لگن ، بیوفیدبک ، درمان قطعی بی اختیاری ادراری ، درمان قطعی بی اختیاری مدفوع
فیزیوتراپی
کلینیک فیزیوتراپی آنا

فیزیوتراپی کف لگن

هر آنچه در رابطه با فیزیوتراپی عضلات کف لگن فیزیوتراپی بایوفیدبک فیزیوتراپی پلویک فیزیوتراپی عضلات پرینه فیزیوتراپی لگن آموزش بیوفیدبک فیزیوتراپی اسفنگتر ادراری فیزیوتراپی اسفنگتر مقعدی فیزیوتراپی واژینال باید بدانید. فهرست مطالب مربوط به فیزیوتراپی عضلات کف لگن : تعریف عضلات کف لگن عضلات کف لگن کدام قسمت قرار دارند؟ عضلات کف لگن مجموعه ای از عضلات کوچک و یکپارچه که مرکز استخوان های

ادامه مطلب ...
فیزیوتراپی
کلینیک فیزیوتراپی آنا

فیزیوتراپی رکتال

فیزیوتراپی رکتال مقعدی آنال مخرج با بایوفیدبک فهرست مطالب فیزیوتراپی مقعدی : تعریف بیماری های مقعدی بیماری های ذیل در واقع در تخصص کف لگن در گروه بیماری های مقعدی طبقه بندی می شوند. بی اختیاری مدفوع یبوست بی اختیاری گاز بیماری های نورولوژیک جراحی پروستات یبوست کودکان و نوزادان

ادامه مطلب ...
فیزیوتراپی
کلینیک فیزیوتراپی آنا

فیزیوتراپی واژینال

فیزیوتراپی واژینال واژن اندام تناسلی زنان مهبل زنانگی با بایوفیدبک فهرست مطالب فیزیوتراپی واژینال : تعریف بیماری های واژینال واژینیسموس آسیبهای زایمان طبیعی بی اختیاری ادرار | تکرر ادرار احتباس ادرار افتادگی مثانه افتادگی رحم | پرولاپس احشای لگنی دردهای لگنی اختلالات جنسی مقاربت دردناک | نزدیکی دردناک شل بودن واژن سوزش

ادامه مطلب ...

این صفحه را برای دوستان خود که از این بیماری ها رنج می برند بفرستید!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on pinterest
Pinterest
Share on print
Print