آسیب های زایمان

درمان آسیب های زایمان طبیعی با فیزیوتراپی

فهرست اطلاعات چگونگی درمان آسیب های زایمان با فیزیوتراپی :

اهمیت زایمان طبیعی

زایمان یک فرایند طبیعی و تکاملی است و بدن زن با آن سازگار است. عمل زایمان و به دنیا آمدن نوزاد یک اعجاز است.

تغذیه کودک با شیر مادر در اولین دقایق پس از زایمان طبیعی بهتر از سزارین انجام می گردد. 

زایمان طبیعی امکان برقراری تماس با پوست و ارتباط عاطفی مادر و نوزاد را در شرایط بهتری فراهم می کند.

برگشت تغییرات ایجاد شده در بارداری پس از زایمان طبیعی نیز سریع تر از سزارین است.

مراحل زایمان طبیعی

مرحله اول : از شروع درد های واقعی زایمان تا باز شدن دهانه رحم است. 

مرحله دوم : از زمان باز شدن کامل دهانه رحم تا خروج نوزاد است.

مرحله سوم : جفت و پرده ها به طور کامل از رحم خارج می شود.

عوارض زایمان سزارین

سزارین مانند هر عمل جراحی دیگر عوارضی مانند : عفونت ، خونریزی ، صدمات روده ای ، تشکیل لخته خون در پاها و عوارض بیهوشی را دارد ، همچنین در سزارین احتمال تولد نوزاد با مشکل تنفسی و وزن کم نیز افزایش می یابد.

همچنین زمان بستری ، دوره نقاهت و هزینه سزارین نسبت به زایمان طبیعی بیشتر است و عدم امکان تماس مادر و نوزاد در ساعت اول تولد و به تعویق افتادن شیر دهی و مشکلات ناشی از عدم ارتباط عاطفی مادر و نوزاد در سزارین وجود دارد.

آسیبهای زایمان طبیعی 🤰🏻

بسیاری از مشکلات برای خانم های ما در حین زایمان ایجاد می شود اگر فرد قبل از زایمان آموزش های لازم را برای تقویت عضلات کف لگن ندیده باشد می تواند زایمان پرخطری را تجربه کند که عوارض آن در سنین ۵۰-۶۰ سالگی بروز میکند.

آگاهی و شناخت عضلات کف لگن می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند BMI بالای ۳۰ برای خانم هایی که می خواهند باردار شوند یکی از ریسک فاکتورهای عضلات کف لگن است.

تمرین درمانی منظم در دوره ها و ماههای مختلف حاملگی باعث تقویت کلی عضلات بدن میشود.

اگر این برنامه ورزشی توسط فیزیوتراپیست متخصص در زمینه عضلات کف لگن تنظیم شود می تواند بسیاری از آسیب های زایمانی را کاهش دهد.

این برنامه ورزشی در ماههای مختلف می تواند شامل ورزش های کششی و ریلکسیشن ، ورزش های هوازی ، ورزش های قدرتی با وزنه و تراباند و ورزش های تعادلی روی توپ یا صفحه تعادل باشد.

بسیاری از آسیب ها و ضعف های عضلات کف لگن فقط به نوع زایمان بستگی ندارد بلکه پروسه بارداری ، فشار وزن کودک بر روی عضلات کف لگن ، اضافه وزن دوران بارداری ، بی تحرکی این دوران و بسیاری موارد دیگر باعث ایجاد ضعف و شلی عضلات کف لگن و در نهایت بروز مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار و غیره میشود.

تمرین درمانی قبل از زایمان طبیعی

نحوه درمان آسیب های زایمان با فیزیوتراپی

بهترین و موثرترین روش درمان اختلالات ، بیماری ها و ضعف عضلات کف لگن از جمله : بی اختیاری ادرار ، تکرر ادرار  ،  احتباس ادرار  ،  شب ادراری کودکان  ،  یبوست کودکان  ،  یبوست  ،  افتادگی مثانه  ،  واژینیسموس  ،  بی اختیاری گاز  ،  بی اختیاری مدفوع  ،  دردهای لگنی  ،  بیماری های نورولوژیک  ،  آسیب های زایمان طبیعی  ،  دردهای مقاربتی  ،  اختلالات جنسی  ،  والوودینیا انجام فیزیوتراپی عضلات کف لگن توسط دستگاه بیوفیدبک میباشد.

این دستگاه هیچ گونه عوارضی ندارد و باعث تقویت عضلات کف لگن و بهبود عملکرد آن می شود.

در این روش ، ضعف و شلی عضلات واژن و کف لگن با ورزش های تخصصی و تحت پایش دقیق ، تقویت می شود ، و با تقویت عضلات نه تنها بیمار به شرایط اولیه خود باز می گردد بلکه از بسیاری از بیماری ها مثل بی اختیاری ادرار ، یبوست ، افتادگی رحم و مثانه جلوگیری می شود.

بسیاری از مراجعین بعد از چند جلسه درمان بیوفیدبک اظهار دارند که تمرکز بیشتری بر روی عضلات کف لگن و داخل واژن خود دارند و در حین انجام نزدیکی توانستند نقش بیشتر و بهتری داشته و لذت بیشتری به شریک جنسی خود انتقال دهند و در نتیجه روابط بهتری را تجربه نمایند.

بهترین درمان برای آسیب زایمان چیست؟

در صورتیکه آسیب زایمان در حد پارگی منجر به جراحی نشده باشد ، بهترین درمان و تسکین دردهای مادر قبل و بعد از بارداری صرفاً فیزیوتراپی با روش بایوفیدبک و تمرین درمانی می باشد.

هزینه فیزیوتراپی آسیب های زایمان چقدر است؟

برای مشاهده هزینه یک جلسه درمان و ترمیم آسیب زایمان شامل (فیزیوتراپی تخصصی کف لگن) با دستگاه یایوفیدبک در بخش تعرفه های فیزیوتراپی کد خدمت ۹۰۰۱۳۵ را ملاحظه فرمایید.