احتباس ادرار

درمان احتباس ادرار با فیزیوتراپی

فهرست مطالب مربوط به درمان احتباس ادرار با فیزیوتراپی :

تعریف احتباس ادرار و اختلالات ادراری

 ناتوانی در دفع ادرار | عدم خروج ادرار | اختلال در عملکرد مثانه | مثانه مضطرب | مثانه عصبی

در این نوع اختلال ، مثانه بیمار قادر به انقباض کافی و مناسب نیست ، در موارد مزمن همیشه مقداری ادرار بعد از ادرار کردن در مثانه باقی میماند و فرد در صورتیکه به بیماری خود آگاه نباشد ممکن است به بیماری های دیگر مبتلا شود.

 در موارد حاد فرد قادر به ادرار نیست و باید سریعا درمان انجام شود و مثانه تخلیه شود ، در درمان احتباس ادراری بیمار پس از مراجعه به کلینیک به دستگاه بیوفیدبک وصل میشود ، میزان قدرت عضلات کف لگن شخص مورد ارزیابی قرار گرفته و با ارقام دقیق در پرونده ثبت خواهد شد ، سپس با ورزشهای خاص همراه با ارسال پالس های الکتریکی به عضلات کف لگن و دریافت پژواک آن ، هر جلسه قدرت عضلات بازیابی شده و به حالت استاندارد خواهد رسید و مشکل بیمار بصورت پیوسته کاهش پیدا کرده و در جلسات آخر مشکل بیمار حل خواهد شد.

معمولا درمان بیماران احتباس ادرار نسبت به درمان بیماران بی اختیاری ادرار زمان بیش تری میبرد ولی این افراد با فیزیوتراپی عضلات کف لگن نتیجه بسیار عالی و موثری از درمان خواهند گرفت.

علایم احتباس ادرار

  • نیاز فوری به ادرار کردن با عدم تخلیه کافی

  • جریان ضعیف ادرار

  • احساس نیاز به دفع ادرار بلافاصله پس از دفع

  • مشکل در شروع جریان ادرار

  • احساس ناراحتی خفیف در ناحیه تحتانی شکم

  • درد و ناراحتی حین دفع ادرار

نحوه درمان احتباس ادرار با فیزیوتراپی

بهترین و موثرترین روش درمان اختلال عملکرد عضلات کف لگن از جمله :  واژینیسموس  ،  دردهای لگنی  ،  یبوست  ،  بی اختیاری ادرار  ،  تکرر ادرار  ،  شب ادراری کودکان  ،  یبوست کودکان  ،  احتباس ادرار  ،  افتادگی مثانه  ،  بی اختیاری گاز  ،  بی اختیاری مدفوع  ،  افتادگی رحم و احشای لگنی انجام  فیزیوتراپی عضلات کف لگن توسط دستگاه بیوفیدبک میباشد.

از طریق این روش با تقویت یا ریلکسی عضلات کف لگن و انجام تمرینات تخصصی با دستگاه بیوفیدبک بسیاری از مشکلات بیمار حل خواهد شد.

در فیزیوتراپی عضلات کف لگن ، به دلیل پژواک های صوتی و دیداری بیمار به راحتی میتواند کنترل عضلات را آموزش ببیند.

بهترین روش درمان احتباس ادرار چیست؟

در صورتیکه اعصاب مثانه در اثر جراحی یا تصادف شدید قطع نشده باشند ، در حال حاضر بهترین طریق درمان احتباس ادرار فیزیوتراپی کف لگن می باشد که از طریق دستگاه بایوفیدبک و تمرین درمانی پیشرفته ارتباط درست عملکرد اعصاب و عضلات را برقرار کرده و اختلالات آن ناحیه را طی چند جلسه به طور کامل بهبود می دهد.

هزینه فیزیوتراپی احتباس ادرار چقدر است؟

برای مشاهده هزینه یک جلسه درمان احتباس ادرار (فیزیوتراپی تخصصی کف لگن) با دستگاه یایوفیدبک در بخش تعرفه های فیزیوتراپی کد خدمت ۹۰۰۱۳۵ را ملاحظه فرمایید.