درمان تخصصی افتادگی مثانه

درمان افتادگی مثانه با فیزیوتراپی

فهرست مطالب افتادگی مثانه :

افتادگی مثانه چگونه اتفاق می افتد؟

عضلات کف لگن در انسان شبیه یک صفحه ارتجاعی تمام ارگان های داخل شکم را نگه میدارد و اجازه نمی دهد احشاء داخلی شکم دچار افتادگی شوند.

اما زمانی که عضلات کف لگن قدرت و هماهنگی خود را از دست بدهند این صفحه حفاظتی از عهده عملکرد خود به خوبی برنیامده و باعث افتادگی احشای داخل شکمی و بهم خوردن بیومکانیک طبیعی آنها می شود.

در واقع افتادگی مثانه یا سیستوسل زمانی رخ می دهد که لیگامان بالا نگه دارنده ی مثانه و عضلات کف لگن ضعیف شده یا تحت کشش قرار گرفته باشد که قدرت نگه داری مثانه در جای خود را نداشته و در نهایت باعث پایین آمدن مثانه و ایجاد فشارهای غیر طبیعی می شود.

از شایع ترین افتادگی این احشا ، افتادگی رحم و مثانه می باشد که در خانم ها به خصوص پس از دوران بارداری و زایمان دیده می شود.

مهم ترین هماهنگی در کف لگن توسط عضله لواتورآنی ، عصب پودندال و فاشیا ایجاد می شود.

انواع افتادگی مثانه

افتادگی مثانه چهار درجه دارد :

 

درجه اول و دوم آن بیرون زدگی ندارد و علائم خفیف تری ایجاد می کند و با فیزیوتراپی عضلات کف لگن کاملا قابل درمان است.

درجه سوم و چهارم معمولا با بیرون زدگی همراه است و برای درمان این بیرون زدگی بیمار نیاز به عمل جراحی دارد.

 

 این گروه از افراد پس از جراحی باید فیزیوتراپی عضلات کف لگن انجام دهد تا هماهنگی عضلات مجدد ایجاد شود و از برگشت مجدد افتادگی مثانه جلوگیری کند .

علائم افتادگی مثانه چیست؟

به علت جابجایی مکان و تغییر زاویه قرارگیری مثانه راستای ارگان ها متفاوت خواهد شد و با فشار آوردن به احشای دیگر فرد دچار تکرر ادرار یا بی اختیاری ادرار می شود.

در واقع یکی از شایع ترین علائم افتادگی مثانه تکرر ادرار یا بی اختیاری ادرار می باشد.

حتباس-ادرار-،-مثانه-، افتادگی مثانه ، فیزیوتراپی مثانه ف-مثانه-عصبی-،-مثانه-تحریک-پذیر-،-فیزیوتراپی-مثانه-،-درمان-قطعی-مثانه

نحوه درمان افتادگی مثانه با فیزیوتراپی

بهترین و موثرترین روش درمان اختلالات ادراری از جمله بی اختیاری ادرار ، تکرر ادرار ، احتباس ادرار ، شب ادراری کودکان ، یبوست کودکان ، یبوست ، افتادگی مثانه ، واژینیسموس ، بی اختیاری گاز ، بی اختیاری مدفوع ، دردهای لگنی ، آسیب های زایمان ، دردهای لگنی ، انجام فیزیوتراپی عضلات کف لگن توسط دستگاه بیوفیدبک میباشد.

درجه یک و دو افتادگی مثانه از طریق فیزیوتراپی عضلات کف لگن و دستگاه بیوفیدبک بطور قطعی قابل درمان است از طریق دستگاه بیوفیدبک و نمایش دقیق قدرت ، دقت و سرعت واکنش عضلات کف لگن و تقویت عضلات ، باعث بهبودی افتادگی مثانه می شود ، همچنین انجام منظم تمرینات و فیزیوتراپی عضلات کف لگن باعث هماهنگی عضلات شده و تا حد زیادی علائم را از بین می برد.

درجه سه و چهار معمولا برای رفع افتادگی مثانه نیاز به عمل جراحی دارند و پس از آن برای پیشگیری از افتادگی مجدد و تصحیح عملکرد مثانه باید فیزیوتراپی عضلات کف لگن انجام شود .

بهترین درمان افتادگی مثانه چیست؟

متاسفانه جنبه تجاری اعمال جراحی و تبلیغات گسترده ، بر اخلاق و روحیه درمان پیشی گرفته است ولی در هر حال بیشتر متخصصان با درمان تهاجمی موافق نیستند ، لذا فیزیوتراپی به واسطه تنوع درمان و همچنین مطلوب و غیر تهاجمی بودن پروسه درمان یکی از بهترین درمان های افتادگی مثانه می باشد.

هزینه فیزیوتراپی افتادگی مثانه چقدر است؟

برای مشاهده هزینه یک جلسه درمان افتادگی مثانه (فیزیوتراپی تخصصی کف لگن) با دستگاه یایوفیدبک در بخش تعرفه های فیزیوتراپی کد خدمت ۹۰۰۱۳۵ را ملاحظه فرمایید.