شاک ویو تراپی | Shock Wave Therapy

فیزیوتراپی با شاک ویو | شاک ویو تراپی

فهرست مطالب فیزیوتراپی با شاک ویو :

شاک ویو چیست؟

یکی از موثرترین روش های کاهش درد و التهابات در فیزیوتراپی استفاده از دستگاه شاک ویو یا شاک ویو تراپی است که نتایج بسیار فوق العاده‌ای دارد.

در این روش با استفاده از امواج صوتی بافت ها و تاندون ها تحریک میشوند.

امواج شاک ویو با ارسال پالس هایی با فرکانس بالا باعث ایجاد میکرو ترومای موضعی می شود ، همین میکرو تروماها موجب افزایش گردش خون و تحریک بدن به ایجاد عروق و اعصاب جدید در منطقه آسیب دیده می شود ، یعنی بدن تحریک به بازسازی خود و خود ترمیمی می شود .

در واقع این دستگاه با اعمال امواج صوتی با انرژی بالا و فرکانس بالا موجب ترمیم بافت ها و تسکین درد میشود.

 شاک ویو برای تسکین و درمان دردهای خیلی زیادی از جمله اسکولیوز و دردهای کمر و گردن گرفته تا شکستگی ها و آسیب های تاندونی کاربرد دارد.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای شاک ویو در فیزیوتراپی درمان قطعی دردهای کف پا مخصوصاً خار پاشنه می باشد.

در مورد خار پاشنه این دستگاه بسیار موثر می باشد و باعث از بین رفتن کامل بافت کلسیمی در پاشنه پا میشود.

خار پاشنه چیست؟

خارپاشنه از رسوب کلسیم در پاشنه پا ایجاد میشود که علت اصلی آن هم فشارهای نامتناسب بر تاندونهای کف پا می باشد.

یکی از بهترین درمان های خارپاشنه استفاده از شاک ویو تراپی می باشد.

کفش های کاملا تخت و بدون پاشنه یا کفشهای پاشنه دار و یا کفش های پاشنه نازک می توانند خار پاشنه را ایجاد کنند.

خار پاشنه در اصل به دلیل فشار نامتوازن در کف پا ایجاد می شود که می تواند غشای لیفی کف پا را دچار کشش بیش از حد بکند و اصطلاحاً باعث رسوب کلسیم در قسمت پاشنه پا بشود.

 از آنجا که خانم ها بیشتر از کفش پاشنه بلند استفاده می کنند احتمال مبتلا شدن به این مشکل بیشتر می باشد ، علاوه بر این کارهای خانه تا حد زیادی باعث ایجاد این موضوع می‌ شود بنابراین به خانم‌ های خانه‌ دار توصیه می شود ، حتماً از دمپایی های ابری لژ دار استفاده کنند و اگر می‌ توانند روی صندلی بنشینند و کارها را انجام دهند تا فشار از روی پاها برداشته شود.

درمان خار پاشنه با فیزیوتراپی چگونه انجام می شود؟

در مورد درمان خار پاشنه نکته مهمی وجود دارد که باید در مراحل اولیه درمان شود ، در واقع دردهای پاشنه ناشی از التهاب فاسیا (بافت نگهدارنده کف پا) هستند و فاصله زیادی تا خار پاشنه دارند ، نباید اجازه دهیم تا به خار پاشنه با درد مزمن تبدیل شوند چون در این صورت درمان خیلی سخت می شود.

روش درمانی به صورت تجویز کفی طبی مناسب است که بعد از اسکن کف پا ساخته می شود ، فیزیوتراپی و الکتروتراپی قسمت مهمی از درمان است و در صورت نیاز درای نیدلینگ در آزادسازی عضلات درگیر بسیار موثر است .

 تقویت یکسری از عضلات که فشار را از روی پاشنه پا کم می کند نیز جز برنامه درمانی می باشد.

هزینه فیزیوتراپی و شاک ویو تراپی چقدر است؟

برای مشاهده هزینه بک جلسه فیزیوتراپی با شاک ویو از صفحه آخرین قیمت فیزیوتراپی ، تعرفه های دقیق بخش خصوصی مصوب وزارت بهداشت و آخرین ابلاغیه انجمن فیزیوتراپی را در سال جاری ملاحظه فرمایید.