فیزیوتراپی رکتال

فیزیوتراپی رکتال مقعدی آنال مخرج با بایوفیدبک

فهرست مطالب فیزیوتراپی مقعدی :

تعریف بیماری های مقعدی

بیماری های ذیل در واقع در تخصص کف لگن در گروه بیماری های مقعدی طبقه بندی می شوند.

بیماری رکتال قابل درمان با فیزیوتراپی کف لگن

  • یبوست : احساس داشتن مدفوع و از طرفی عدم تخلیه به موقع یا همراه با درد و سختی که این بیماری در همه سطوح به جز موارد مرتبط با دستگاه گوارشی با فیزیوتراپی قابل درمان می باشد.

  • بی اختیاری مدفوع : شل بودن عضلات مقعد و اختلال در عملکرد آن باعث بیرون ریختگی مدفوع بدون اراده فرد می شود که نشان از ضعف عضلات عمقی رکتوم دارد ، این بیماری هیچ روش درمان دیگری نداشته و صرفاٌ با فیزیوتراپی با روش بایوفیدبک درمان خواهد گردید.

  • بی اختیاری گاز : اسپاسم یا اختلال عضلات عمقی مقعد و شل شدگی رکتوم باعث خروج بدون اراده گاز می گردد که یکی از مهمترین و بارزترین مشخصه اختلال در عضلات کف لگن می باشد.

  • بیماری های عصبی یا نورولوژیک : این بیماری ها باعث اختلال عملکرد در ارسال پیام های عصبی به عضلات لگن شده و بیماری های بعدی را با خود همراه دارد.

  • جراحی پروستات : معمولاً بعد از جراحی پروستات به واسطه آسیب های جزئی به سیستم عصبی و عضلانی یک دوره فیزیوتراپی کف لگن با دستگاه بایوفیدبک با هدف تقویت و بازآموزی عضلات کف لگن تجویز می گردد.

  • بی اختیاری ادرار کودکان : ضعف در نگهداری ادرار و ریزش ناگهانی

  • یبوست در کوذکان : یکی از عوامل یبوست در کودکان ، اختلال مادرزادی در عضلات کف لگن می باشد که باعث ایجاد اسپاسم های غیر ارادی در ناحیه رکتوم شده و بیماری یبوست را ایجاد می کند.

  • شب ادراری کوذکان و بزرگسالان : شب ادراری هم یکی از معضلات و مشکلاتی است که ضعف و اختلال عملکرد عضلات عمقی کف لگن به واسطه ژنتیک و در برخی موارد استرس زیاد و تصادف می باشد.

سوالات متداول در خصوص بیماری های رکتال

آیا بیماری های رکتال نظیر یبوست ، بی اختیاری مدفوع ، بی اختیاری گاز ، اختلال بعد از جراحی پروستات و بی اختیاری ادرار و شب ادراری بدون جراحی قابل درمان هستند؟

بلی ، درمان این بیماری ها در همه مراحل در صورتیکه اعصاب آن نواحی در اثر جراحی یا تصادف به طور کامل قطع نشده باشند ، کاملاً با فیزیوتراپی بیوفیدبک کف لگن قابل اصلاح و درمان می باشند.

این مطلب را نیز مطالعه فرمایید:
فیزیوتراپی واژینال

آیا درمان یبوست با فیزیوتراپی درد دارد ؟

خیر ، نحوه درمان بیماری ها با دریافت سیگنال از دستگاه و ارسال پالس الکتریکی و در نهایت آنالیز این اطلاعات انجام شده و نه تنها درد نداشته بلکه بیمار تمرکز بهتر و شناخت بیشتری و صحیحی از عضلات عمقی کف لگن  خود بدست آورده و در آینده نقش موثرتری در کنترل بیماری های خود خواهد داشت.

آیا بی اختیاری ادرار بعد از جراحی پروستات طبیعی است؟

خیر به هیچ عنوان ، کلیه اختلالات و دردهای بعد از جراحی پروستات از قبیل بی اختیاری ادرار یا ریزش ادرار قطره ای ، بی اختیاری مدفوع ، بی اختیاری گاز و یبوست ) باید توسط فیزیوتراپیست متخصص کف لگن مورد معاینه و درمان قرار گیرند. این بیماری ها به واسطه عدم آموزش و توجیه صریح پزشکان ، طبیعی جلوه داده می شود ولی به هیچ وجه طبیعی نیستند و درمان بیمار به تاخیر افتاده و در بسیاری موارد زمان طلایی درمان از بین میرود و ممکن است مشکل به تدریج ممکن است حادتر شده و درمان طولانی و سخت تری نیاز داشته باشد.

درمان بیماری های رکتال (آسیب های رکتوم) چگونه است؟

 جهت درمان این اختلالات فیزیوتراپیست متخصص کف لگن ابتدا نوع و شدت اختلال ( ضعف یا اسپاسم )  این عضلات را به کمک دستگاه بایوفیدبک اندازه گیری کرده و سپس با تکنیک های فیزیوتراپی و ایجاد یک برنامه تمرین درمانی منحصر به فرد برای هر شخص و همچنین ارسال پالس های الکتریکی اختصاصی عضلات مربوطه ، شدت اختلال را کاهش داده و عضله را بازآموزی و به حال اول بازمیگرداند.

افتادگی مثانه چگونه درمان است؟

افتادگی مثانه در کانال واژن یکی از عوارض زایمان طبیعی به واسطه عدم آموزش های لازم قبل از بارداری ، حین بارداری و پس از آن میباشد که می تواند باعث عوارض جسمی نامطلوب و بروز اختلال در نواحی تناسلی گردد ، حتی ممکن است در درجات بالای افتادگی بیمار مثانه خود را در واژن مشاهده نماید.
این عارضه پس از معاینه ابتدا درجه آن و میزان آسیب مشخص می گردد ، سپس توسط فیزیوتراپیست متخصص کف لگن یک برنامه ریزی دقیق جهت تمرین درمانی پیوسته با بیمار به صورت پروتکل درمان تنظیم میشود و سپس در کنار تمرین درمانی ، تحریک الکتریکی و تقویت عضلات عمقی لگن با دستگاه بایوفیدبک الگوی انقباض صحیح عضلات را بازآموزی کرده و بیمار هر جلسه مرحله به مرحله نمودار بهبود خود را بصورت دقیق مشاهده می نماید.

این مطلب را نیز مطالعه فرمایید:
قیمت فیزیوتراپی

گشادی رکتوم بعد از جراحی به چه صورت درمان می شود؟

در صورتیکه رکتوم بعد از ۴ هفته از جراحی به حالت طبیعی خود باز نگشت ، پس از مراجعه به فیزیوتراپیست متخصص کف لگن ، قدرت اسفنگتر و عضلات کف لگن توسط سنسور اندازه گیری فشار رکتوم ( پروب رکتال ) که فشار عضلات عمقی مقعد را اندازه گیری می کند مورد ارزیابی قرار گرفته و عددی برای انقباض عضلات این ناحیه مشخص می گردد ، با این شرایط نوع اختلال ارزیابی و پس از آن از روی نمودار ، تعداد جلسات درمانی توسط تکنیک بایوفیدبک مشخص میشود. همچنین تمرین هایی برای بازآموزی عضلات عمقی غیر قابل دسترس ، بعد از طی جلسات جهت بازگشت کامل رکتوم به حالت طبیعی خود آموزش داده میشود.

بهترین درمان آسیب های رکتال چیست؟

بهترین درمان تنگی مقعد چیست؟

بسیاری از افراد به دلیل جراحی همورویید یا فیستول دچار اسپاسم و تنگی مقعد میشوند و دفع آنها دچار اختلال شده و بسیار سخت میشود. این افراد بعلت دردهای سختی که متحمل میشوند گاهی به جراحی مجدد برای گشاد کردن و باز کردن مقعد فکر میکنند که این تصمیم صددرصد اشتباه و مشکل ساز خواهد بود زیرا جراحی مجدد جهت باز کردن مقعد در بسیاری مواقع منجر به ایجاد بی اختیاری مدفوع میشود.

اما با تمام این توضیحات راهکار چیست؟ بهترین راه درمان موثر، انجام فیزیوتراپی تخصصی عضلات کف لگن میباشد زیرا با این روش به کمک دستگاه بیوفیدبک و اجرای تکنیک های تخصصی عضلات کف لگن و اسفنگتر مقعد بازآموزی شده و اسپاسم ایجاد شده از بین میرود و با انجام یک دوره درمان مشکل بیمار حل میشود.

گاهی اوقات علاوه بر اسپاسم به علت جراحی ، فرد دچار ضعف شدید عضلات کف لگن نیز شده است که در این مواقع بیمار دچار اختلال پارادوکس بوده و علاوه بر درمان اسپاسم ، ضعف بیمار هم باید اصلاح و درمان شود.

 

این مطلب را نیز مطالعه فرمایید:
فیزیوتراپی کف لگن

روش درمان تنگی مقعد با بیوفیدبک چگونه است؟

در مرحله اول با سنسوری که به مقعد متصل میشود میزان اسپاسم یا ضعف اسفنگتر و عضلات کف لگن با اعداد دقیق ارزیابی و محاسبه میشود ، سپس براساس ارزیابی انجام شده تمرینات اختصاصی متناسب با الگوی صحیح انقباض عضلات کف لگن برای هر بیمار طراحی میشود تا هر جلسه با انجام مرحله به مرحله تمرینات درمان تکمیل گردد. میزان پیشرفت بیمار در هر مرحله و جلسه با توجه به اعداد دقیق قابل محاسبه و ارزیابی میباشد و گزارش نتیجه ی میزان بهبودی هر جلسه در اختیار بیمار قرار میگیرد.

با وجود زخم و درد در مقعد امکان فیزیوتراپی مقعدی وجود دارد؟

درصورتیکه زخم فعال باشد یعنی زخم به صورت مداوم خونریزی ، قرمزی و ورم داشته باشد باید ابتدا با استفاده از پماد و داروهای تسکین دهنده موضعی ابتدا التهاب درمان شود و سپس فرد برای انجام فیزیوتراپی تخصصی اقدام نماید.

در صورتیکه خونریزی و التهاب دایمی وجود نداشته باشد و فقط در صورت دفع سخت و دردناک زخم و خونریزی ایجاد شود حتما باید هرچه زودتر درمان تخصصی کف لگن شروع شود زیرا تا زمانی که الگوی صحیح دفع ایجاد نشود بصورت پی در پی این مشکلات وجود خواهد داشت و پس از هربار دفع زخم جدید و خونریزی ایجاد خواهد شد.