فیزیوتراپی واژینال

فیزیوتراپی واژینال واژن اندام تناسلی زنان مهبل زنانگی با بایوفیدبک

فهرست مطالب فیزیوتراپی واژینال :

بیماری واژینال قابل درمان با فیزیوتراپی کف لگن

 • اختلال در ارگاسم بانوان : در برخی موارد بعد از بارداری طبیعی به علت جراحی های موضعی ممکن است تا چند ماه این اختلال ظاهر گردد.

 • گشادی دهانه واژن : شل بودن عضلات واژن که مانع از لذت جنسی در نزدیکی می گردد.

 • واژینیسموس : اسپاسم یا اختلال عضلات عمقی واژن که مانع از دخول می گردد یا دخول را بسیار دردناک می کند.

 • بی اختیاری ادرار اورژانسی یا فوریتی : ضعف در نگهداری ادرار

 • بی اختیاری استرسی ادرار : ریزش ادرار در اثر عطسه ، سرفه ، خنده و بلند کردن اجسام

 • شب ادراری و غیره

 • احتباس ادرار یا تنبلی مثانه

 • والوودینیا : سوزن و درد در واژن

 • دردهای دوران قاعدگی

 • دردهای لگنی

 • افتادگی مثانه در واژن

 • افتادگی رحم

 • آسیب های زایمان طبیعی

سوالات متداول در خصوص بیماری های واژینال

آیا بیماری های واژینال نظیر افتادگی مثانه ، واژینیسموس ، اختلال ارگاسم و بی اختیاری ادرار بدون جراحی قابل درمان هستند؟

بلی ، درمان این بیماری ها خصوصاً در مراحل ابتدایی در صورتیکه اعصاب آن نواحی در اثر جراحی یا تصادف قطع نشده باشند ، کاملاً با فیزیوتراپی بیوفیدبک کف لگن قابل درمان می باشند.

آیا درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی درد دارد ؟

خیر ، فیزیوتراپی به علت ساختار متفاوت در التیام بخشی و کاهش درد و همچنین نحوه درمان بیماری ها با علوم طبیعی (فیزیک) و همچنین کاربرد جریان های الکتریکی در بهبود موضع درد ، به گفته بیماران درمان بدون درد و مطلوبی می باشد ، در کل نظرات بیماران نسبت به درمان بیوفیدبک و اثرات آن مثبت میباشد.

آیا بی اختیاری ادرار بعد از زایمان طبیعی است؟

خیر به هیچ عنوان ، کلیه اختلالات بعد از زایمان از قبیل (افتادگی مثانه ، افتادگی رحم ، شل شدگی عضلات واژن ، اختلال ارگاسم ، بی اختیاری ادرار یا ریزش ادرار قطره ای ، بی اختیاری مدفوع ، بی اختیاری گاز ، یبوست ) باید توسط فیزیوتراپیست متخصص کف لگن مورد معاینه و درمان قرار گیرند. این بیماری ها به واسطه فرهنگ غلط و عدم آموزش مادر باردار ، طبیعی جلوه داده می شود ولی به هیچ عنوان طبیعی نیستند و به تدریج ممکن است حادتر شده و درمان طولانی و سخت تر و در برخی موارد نیاز به جراحی باشد.

این مطلب را نیز مطالعه فرمایید:
قیمت فیزیوتراپی

درمان بیماری های واژینال ، آسیب های زایمان یا (آسیب های واژینال) چگونه است؟

خانم های باردار بعد از بارداری به علت کش آمدگی های شدید عضلات اطراف لگن ، در حین زایمان و همچنین در حین بارداری دچار ضعف ، اسپاسم یا اختلال عملکرد در عضلات کف لگن خود شده و به یک یا چندین بیماری ناخواسته دچار می شوند ، لذا جهت درمان این اختلالات فیزیوتراپیست متخصص کف لگن ابتدا نوع و شدت اختلال ( ضعف یا اسپاسم )  این عضلات را به کمک دستگاه بایوفیدبک اندازه گیری کرده و سپس با فنون فیزیوتراپی و ایجاد یک برنامه تمرین درمانی منحصر به فرد برای هر شخص و همچنین ارسال پالس های الکتریکی مختص عضلات مربوطه ، از شدت اختلال کاسته ، عضله را بازآموزی و به حال اول بازمیگرداند.

درمان افتادگی مثانه چگونه درمان می شود؟

افتادگی مثانه در کانال واژن یکی از عوارض زایمان طبیعی به واسطه عدم آموزش های لازم قبل از بارداری و در حین بارداری است که می تواند باعث عوارض جسمی نامطلوب و بروز درد در نواحی شکمی و تناسلی گردد ، حتی ممکن است در درجات بالای افتادگی بیمار مثانه خود را در واژن مشاهده نماید.
این عارضه پس از معاینه ابتدا درجه آن مشخص می گردد و سپس توسط فیزیوتراپیست متخصص کف لگن با برنامه ریزی فشرده جهت تمرین درمانی پیوسته با بیمار همراهی می نماید در کنار تمرین درمانی ، با تحریک الکتریکی و تقویت عضلات عمقی لگن با دستگاه بایوفیدبک ، بیمار هر جلسه نموداری از بهبود خود را مشاهده می نماید.

این مطلب را نیز مطالعه فرمایید:
فیزیوتراپی رکتال

دردهای دوران قاعدگی چگونه تسکین می یابند؟

بسیاری از دردهای دوران قاعدگی قبل و حین زمان تخمک گذاری به نقطه اوج خود می رسند ، در این دوران عضلات عمقی منتهی به تخمدان ها به واسطه حرکت های چند جهتی تخمدان در حین رهاسازی تخمک ، تحت فشار قرار گرفته و به همین دلیل یک سری دردهای منتشره در اعماق شکم و یک سری دردهای متمرکز در پایین شکم مشاهده می گردد ، در صورتیکه این دردها به مرحله ای رسید که فرد را ناتوان از تحمل آن کرد ، از طریق فنون و دستگاه های فیزیوتراپی شامل دما درمانی ، ارسال پالس و تحریک الکتریکی و همچنین تجویز تمرینات رهاسازی عضلات تا حد بسیار زیادی درد را کنترل و تسکین می دهند.

گشادی واژن بعد از زایمان به چه صورت بدون جراحی درمان می شود؟

در صورتیکه گشادی واژن بعد از ۴ هفته از زایمان به حالت طبیعی خود باز نگشت ، پس از مراجعه به فیزیوتراپیست متخصص کف لگن ، توسط سنسور اندازه گیری فشار واژینال ( پروب واژینال ) که فشار عضلات عمقی واژن را اندازه گیری می کند مورد ارزیابی قرار گرفته و عددی برای انقباض عضلات سرتاسر واژن مشخص می گردد ، نوع اختلال ارزیابی و پس از آن از روی نمودار ، تعداد جلساتی جهت درمان توسط تکنیک بایوفیدبک و همچنین تجویز تمرین هایی برای بکارگیری عضلات عمقی غیر قابل دسترس ، بعد از طی چند جلسه آثار بهبودی ظاهر و واژن به حالت طبیعی خود باز میگردد.

بهترین درمان آسیب های زایمان چیست؟

فیزیوتراپی عضلات کف لگن | فیزیوتراپی کف لگن | فیزیوتراپی پلویک | فیزیوتراپی بایوفیدبک | بایوفیدبک کف لگن | بیوفیدبک عضلات کف لگن | بایوفیدبک تراپی | آموزش بیوفیدبک | فیزیوتراپی عضلات پرینه | مانومتری عضلات کف لگن | فیزیوتراپی واژینال | فیزیوتراپی رکتال این اسامی در بین جامعه پزشکی برای این روش در نظر گرفته شده است.

این مطلب را نیز مطالعه فرمایید:
مکانوتراپی چیست؟

احتباس ادرار یا به اصطلاح عامیانه تنبلی مثانه چگونه درمان می شود؟

یکی از بیشترین مراجعات بعد از زایمان در خصوص اختلال در عملکرد مثانه یا به اصطلاح تنبلی مثانه می باشد که به واسطه فشار های ناشی از حرکت جنین بر روی عضلات کف لگن و آسیب های جزئی حین زایمان پدید می آید. بیشترین آسیب را رشته عضلات کف لگن یا عضلات پرینه می بینند و بعد از اختلالات ادراری مانند احتباس ادرار یا بی اختیاری ادرار پدید می آید. جای نگرانی نیست با پیشرفت تکنولوژی این عضلات عمقی تقریباً غیر قابل دسترس با سنسورهای ویژه ای که در بدنه آنها قطعات الکترونیکی بسیار ریز تعبیه شده برای ما شرح وضعیت این عضلات را نمایان کرده و با کمک نرم افزارهای پیشرفته پالس های زمانبندی شده به عضلات ارسال کرده و پژواک آن را هم به لحاظ زمان بندی هم به لحاظ میزان فشار ثبت می کند و لحظه به لحظه درمان توسط این تکنولوژی که به اصطلاح بایوفیدبک نامیده می شود قابل ملاحظه است.

مورد دومی که ممکن است رخ دهد مسئله اختلال در ارسال پیام عصبی است. از ما بین عضلات کف لگن اعصاب بسیار زیادی عبور کرده است که یکی از آن اعصاب وظیفه انقباض و انبساط عضله نگهداری و خروج ادرار را دارد و در صورتیکه در فشار قرار گرفته باشد و آسیب دیده باشد وظیفه خود را درست انجام نمی دهد ، لذا در صورتیکه عضلات کف لگن انقباض و انبساط درست و زمانبندی صحیح داشته باشند باید به سراغ عملکرد این اعصاب برویم و توسط تمرین درمانی عملکرد آنها را بازیابی کنیم تا بلافاصله بعد از احساس پر شدن مثانه و رجعت فرد به دستشویی دستور پر شدن را برای مغز ارسال و در پی آن تخلیه ادرار را صادر و تا آخرین قطرات مایع انباشته شده این فرمان ادامه داشته باشد.